Aktualności

Motocykliści rozpoczęli sezon- apelujemy o ostrożność

Data publikacji 03.04.2017

Obserwując polskie drogi można zauważyć, że pojawili się już na nich pierwsi fani jednośladów. Niestety, jak pokazują coroczne wydarzenia, niektórych z nich czasem za bardzo ponosi wyobraźnia. Grodziscy policjanci apelują do motocyklistów, a także innych użytkowników dróg , o zachowanie rozwagi i ostrożności.

Wraz z poprawą pogody rozpoczyna się sezon motocyklowy. Na wielu polskich drogach w całym kraju pojawili się fani jednośladów. Niestety, jak pokazują coroczne wydarzenia, nie wszystkie podróże kończą się bezpiecznie. Brawura kierowców doprowadza czasem do  bardzo poważnych zdarzeń drogowych, w tym także tragicznych.

Jak wynika z policyjnych obserwacji, wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży po obu stronach uczestników ruchu drogowego – zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji tych dwóch pojazdów, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych uzytkownikach dróg. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

1. Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
3.  Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
 4. Motocyklista nigdy nie powinien "wciskać się" pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś go nie zauważy.
5. Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
6. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd.
7. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję   – nie siadaj za kierownicą!
8. Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
9. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Kierowcom samochodów przypominamy, że motocykliści są niechronionymi (np. blachą, poduszkami powietrznymi, czy pasami bezpieczeństwa) uczestnikami ruchu drogowego. Nawet najmniejszy błąd wobec nich może spowodować poważny wypadek. Najczęstszym błędem w stosunku do kierujących jednośladami jest nieustąpienie im pierwszeństwa przejazdu. W okresie przedwiosennym kierowcy powinni uwzględnić pojawienie się większej liczby tych uczestników ruchu na drodze.

kz

Powrót na górę strony