Aktualności

Bezpiecznie rozpocznij sezon rowerowy

Data publikacji 06.04.2017

Wraz z poprawą pogody na drogi wyjechało już wielu rowerzystów. Nie wszyscy są jeszcze właściwie przygotowani do sezonu i nie zawsze właściwie korzystają z jednośladów. Grodziscy policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa podczas rowerowych podróży i zapowiadają częstsze kontrole tych użytkowników dróg.

W ciągu ostatnich trzech lat (2014 - 2016) na terenie całego garnizonu stołecznego miało miejsce 657 wypadków z udziałem rowerzystów (co stanowiło 12 % ogólnej liczby wypadków). W tych zdarzeniach śmierć poniosły 42 osoby (8% ogólnej liczby), a 659 osób odniosło obrażenia ciała (10 % ogólnej liczby).

Rowerzyści byli sprawcami 232 wypadków, w których śmierć poniosło 26 osób, a obrażeń ciała doznało 223 osoby. W 18 przypadkach kierujący jednośladami byli pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • nieprawidłowe skręcanie,
  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i "na miejscu" obowiązkowe wyposażenie czyli:

  • co najmniej jeden sprawny hamulec,
  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej - może być migające,
  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej - może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej - o kształcie innym niż trójkąt.

Policjanci zachęcają rowerzystów do używania elementów odblaskowych i kasków ochronnych.

Rowerzyści, tak jak inni użytkownicy dróg, muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów "Kodeksu drogowego" dla kierujących. Przypominamy, że dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu "pierwszego prawa jazdy" czyli karty rowerowej.

 

kz/wykorzystano mat. KSP

Powrót na górę strony