Aktualności

Policyjne rady na bezpieczne wolne dni

Data publikacji 10.11.2016

Najbliższe dni to czas, w którym wiele osób będzie korzystać z dłuższego wolnego weekendu. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas na terenie powiatu grodziskiego, czuwać będą policjanci ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb. Na głównych szlakach komunikacyjnych będzie więcej kontroli wszystkich uczestników ruchu drogowego. Grodziscy policjanci zapraszają wszystkich mieszkańców do zainteresowania się bezpieczeństwem w najbliższej okolicy i apelują o przestrzeganie przepisów i zasad.

Przed nami święto narodowe i dłuższy weekend. Wiele osób wykorzysta ten czas na wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Tak, jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się w podróż czuwać będą grodziscy policjanci.

Bezpieczeństwo w podróży
W czasie długiego weekendu na powiatowych drogach pojawią się dodatkowe patrole, fotoradary i ręczne mierniki prędkości. Policjanci kontrolować będą główne ciągi komunikacyjne, wzmożone kontrole przeprowadzane będą na trasach wlotowych i wylotowych z naszych miast. Funkcjonariusze ruchu drogowego szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Nawet mała dawka alkoholu osłabia koncentrację i spowalnia nasze odruchy. Nic na swoje usprawiedliwienie nie mają osoby, które po „kieliszku” decydują się prowadzić auto. Alkohol jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni. Na ulicach nie ma miejsca na brawurę i szybką jazdę. Nie można zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa za każdym razem, kiedy wsiadamy do auta. Pasy zostały stworzone po to, aby życie ratować, a nie, by je utrudniać. Zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie – jest to naukowo poświadczony fakt.

Bezpieczne mieszkania
Wiele osób wyjedzie do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. W innym terminie my możemy odwdzięczyć się tym samym.

Bezpieczeństwo najmłodszych
Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że czas wolny od zajęć szkolnych niesie ze sobą wiele zagrożeń dla dzieci i młodzieży. W tym czasie policjanci odnotowują często incydenty związane z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu, czy zażywaniem narkotyków przez osoby nieletnie. Brak reakcji osób dorosłych (znanych i zupełnie obcych dla dziecka) na te zachowania powoduje, że młodzi ludzie odbierają to jako przyzwolenie na łamanie prawa i robią to coraz odważniej i częściej. Ze szczególnym apelem o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom zwracamy się do rodziców i opiekunów. To właśnie ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie dzieci na spotkanie z osobami obcymi oraz nauczenie skutecznego odmawiania i rozpoznawania zagrożeń. Wprowadzanie w życie zasad zachowania zgodnych z prawem i kontrola swojego nastolatka często wystarczą, aby młody człowiek nie zagubił się w dzisiejszym, pełnym okazji do złego, świecie.

Do zainteresowania się stanem bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego. Oczekujemy na Państwa reakcje i informacje o sytuacjach niebezpiecznych, nie tylko dla samych siebie, ale także dla innych mieszkańców.


kz

Powrót na górę strony