Aktualności

Grodziscy policjanci przypominali, że "Pociąg ma zawsze pierwszeństwo"

Data publikacji 21.06.2024

Grodziscy policjanci aktywnie włączają się w lokalne działania na rzecz bezpieczeństwa. W ramach wspólnej kampanii policyjny patrol w towarzystwie przedstawicieli WKD i maskotki firmy działał w środę na stacji Podkowa Leśna Główna. W myśl hasła tegorocznej odsłony „Pociąg ma zawsze pierwszeństwo” organizatorzy edukowali i przekonywali pasażerów i użytkowników okolicznych dróg do ostrożnego zachowania na przejazdach kolejowych i peronach.

 W ramach przygotowanej przez WKD kampanii partnerzy, zgodnie ze swoimi kompetencjami, podejmują szereg działań profilaktycznych. Ich celem jest uświadamianie użytkowników dróg o zagrożeniach jakie niesie ze sobą łamanie przepisów, brak rozwagi, pośpiech lub wygodnictwo, które są najczęstszymi przyczynami wypadków  na przejazdach kolejowo-drogowych.

Tegoroczna odsłona kampanii odbywa się pod hasłem „Pociąg ma zawsze pierwszeństwo”. W jego myśl, podczas ostatnich działań w okolicy przejazdu kolejowego w Podkowie Leśnej Głównej policjanci z grodziskiej komendy razem z przedstawicielami WKD sprawdzali, czy pasażerowie i użytkownicy okolicznych dróg właściwie dbają o swoje bezpieczeństwo. Za prawidłowe zachowania była policyjna pochwała, a sympatyczna Wiewiórka WKD nagradzała słodyczami. Nie obyło się jednak bez pouczeń dla kilku rowerzystów, którzy nie schodzili ze swoich pojazdów na peronie, a także dla niecierpliwych pieszych, próbujących przejść przez tory zanim pociąg nie odjechał ze stacji.

Realizując wspólną kampanię chcemy zwracać jeszcze większą uwagę lokalnej społeczności na potrzebę właściwego zachowania wszystkich użytkowników - tj. kierowców, rowerzystów i pieszych na terenach kolejowych, szczególnie w okresie letnim, kiedy częściej  podróżujemy pociągami.

Przypominamy, że pociąg WKD waży około 140 ton i do zatrzymania się, nawet przy prędkości 20km/h, potrzebuje 30 metrów!  Dlatego zawsze upewnij się, że Twój przejazd lub przejście przez tory są bezpieczne. Nie przechodź przed odjazdem pociągu, stojąca maszyna zasłania widoczność na drugim torze. W przypadku zauważonego zagrożenia dzwoń pod numer alarmowy 112.

asp.sztab. Katarzyna Zych

  • Policjantka na peronie rozmawia z pasażerami
    Policjanci w czasie działań profilaktycznych na kolei
  • Policjanci i maskotka na peronie, w tle pociąg WKD
    Policjanci podczas działań profilaktycznych na kolei
  • Policjantka i przedstawiciele WKD rozmawiają z dzieckiem na rowerze
    Policjanci w czasie działań profilaktycznych na kolei
Powrót na górę strony