Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkańcy gminy Baranów uczestniczyli w debatach społecznych

Data publikacji 18.06.2024

Wczoraj w świetlicy w Drybusie odbyły się debaty społeczne na temat bezpieczeństwa mieszkańców gminy Baranów. Grodziscy policjanci przekazali informacje między innymi o podejmowanych działaniach i stanie bezpieczeństwa, a także zagrożeniach zgłaszanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programie „Dzielnicowy bliżej nas” i związanej z nim aplikacji „Moja Komenda”. Uczestnicy debat mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat poczucia bezpieczeństwa w swojej okolicy. Pytania dotyczyły głównie reagowania na obce osoby w pobliżu posesji i bezpieczeństwa na drogach.

Wczoraj w świetlicy w Drybusie odbyły się debaty społeczne pn.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniach wziął udział I Zastępca Komendanta  Powiatowego Policji w Grodzisku Maz., komendant i dzielnicowi z Komisariatu Policji w Jaktorowie, a także profilatkyk i oficer prasowy z grodziskiej komendy oraz Wójt Gminy Baranów i przedstawiciele instytucji i organizacji gminnych oraz duża grupa mieszkańców.

Podczas debaty ewaluacyjnej  Komendant Komisariatu Policji w Jaktorowie- nadkom. Bartosz Zając podsumował działania policjantów podjęte w zakresie zagrożeń zgłoszonych podczas ubiegłorocznej debaty. W czasie debaty inicjującej przedstawił prezentację dotyczącą stanu bezpieczeństwa na terenie gminy w ciągu ostatniego roku. Omówił między innymi strukturę jednostki, liczbę przeprowadzonych interwencji, skalę przestępczości i osiagnięte wyniki. W kolejnej części debaty zostały przedstawione zagrożenia naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przypomniany sposób jej działania. Ważnym elementem spotkania było też zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacją „Moja Komenda”. W kolejnej części spotkania przedstawiona została prezentacja dotycząca oszustw. Uczestnicy mogli skorzystać z przygotowanych materiałów w tym zakresie, a także związanych z włamaniami do domów, bezpieczeństwa nad wodą i informatorów dotyczących naboru do służby w Policji.

W czasie dyskusji  na temat lokalnych zagrożeń uczestnicy byli zainteresowani bezpieczeństwem  na terenie własnych posesji, sposobami przeciwdziałania włamaniom i kradzieżom. Byli zachęcani do wspólnych działań w tym zakresie, dobrej współpracy z dzielnicowym, a także korzystania z zabezpieczeń technicznych. Wiele osób zauważyło potrzebę wprowadzenia monitoringu gminnego. Przekazywali także policjantom  informacje o drogach, które wymagają zwiększonego nadzoru z uwagi na niebezpieczne zachowania kierowców.

Wszyscy obecni na debatach policjanci z uwagą przyjmowali  informacje mieszkańców, które będą podstawą do organizowania działań prewencyjnych w omawianych sprawach. Każdy z wniosków będzie uwzględniany w toku codziennych służb, a efekty poddane analizie podczas debaty ewaluacyjnej, na którą mieszkańcy zostaną zaproszeni  w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony