Aktualności

Żabiowolscy dzielnicowi edukowali młodzież w szkole

Data publikacji 10.05.2024

W niecodziennych lekcjach uczestniczyli ostatnio uczniowie najstarszych klas ze Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie. Prelegentami zajęć na temat współczesnych zagrożeń dla młodzieży, ich odpowiedzialności prawnej  i konsekwencji niebezpiecznych zachowań byli dzielnicowi z Posterunku Policji w Żabiej Woli. Podczas rozmów funkcjonariusze omówili szereg zagadnień dotyczących młodych ludzi, jednocześnie zwracali uwagę na sposoby unikania i zapobiegania zagrożeniom współczesnego świata. Nie mogło zabraknąć także podpowiedzi, jak prawidłowo korzystać z dróg, aby bezpiecznie dotrzeć do celu każdej podróży.

Jednym z ważnych zadań dzielnicowych jest edukowanie mieszkańców w różnym wieku pod kątem unikania zagrożeń i właściwego reagowania na nie w codziennym życiu. Odbiorcami takich właśnie treści byli ostatnio uczniowie klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie, dla których zostały zorganizowane przez miejscowych dzielnicowych specjalne lekcje prawa.

Młodzież podczas spotkań z dwoma policjantami dowiedziała się między innymi, że nieprzemyślane i zbyt ufne kontakty z obcymi osobami w sieci mogą prowadzić do cyberprzemocy. Funkcjonariusze przestrzegali przed wysyłaniem takim osobom swoich zdjęć, czy dzielenia się poufnymi informacjami z życia rodzinnego lub prywatnego. Uczulali także na łamanie praw innych osób w internecie w postaci hejtu, znieważania, czy nagrywania i rozsyłania filmów nagranych telefonem.

Policyjne prelekcje dotyczyły również odpowiedzialności prawnej nieletnich i zagrożeń, na które w swoim życiu mogą być narażone te osoby. Uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń między innymi związanych ze spożywaniem alkoholu, używaniem narkotyków i dopalaczy, czy niewłaściwym korzystaniem z  sieci. Podczas spotkań  policjanci przedstawiali praktyczne przykłady czynów karalnych oraz zjawisk demoralizacji i wyjaśniali konsekwencje prawne takich zachowań.  

W trosce o bezpieczeństwo na gminnych drogach, dzielnicowi przypomnieli młodym ludziom zasady ruchu drogowego dla pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg i innych popularnych urządzeń. W każdym przypadku podkreślali, że na drodze najważniejsza jest rozwaga każdego uczestnika ruchu, a przestrzeganie przepisów służy przeciwdziałaniu groźnym wypadkom. Przekonywali, że łamanie zasad, brawura i popisywanie się przed innymi często kończy się tragicznie.

Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas spotkań z policjantami zostanie przez uczniów własciwie wykorzystana i rozpowszechniona wśród rówieśników i członków rodziny.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony