Aktualności

Milanowscy seniorzy nie dali się oszukać. Ty też bądź rozważny!

Data publikacji 08.05.2024

Wczoraj do kilku starszych osób z Milanówka dzwonili oszuści, podający się za pracowników poczty. Kolejne połączenia miały być wykonane przez policjantów prowadzących akcję przeciwko przestępcom. To typowy schemat działania oszustów, który miał doprowadzić do łatwego zdobycia pieniędzy. Czujni seniorzy nie stracili swoich oszczędności. Grodziscy policjanci ostrzegają wszystkich mieszkańców powiatu przed ufaniem osobom kontaktującym się telefonicznie.

Wczoraj milanowscy policjanci odebrali kilka informacji od mieszkańców miasta o dziwnych telefonach na numery stacjonarne. Do seniorów dzwoniły osoby podające się za pracowników poczty i informowały o przesyłkach pod ich adresy. Następnie te same osoby odbierały połączenia od „policjanta”, który miał ścigać dzwoniącego wcześniej oszusta i zlecał przekazanie pieniędzy w ramach prowadzonej akcji osobie, która się po nie zgłosi.

Powyższe działania oszustów to bardzo częsty sposób na zdobycie pieniędzy w łatwy sposób od nieświadomych i ufnych starszych osób. Na szczęście milanowscy seniorzy nie dali się zwieść przestępcom i nie stracili swoich oszczędności.

Grodziscy policjanci ostrzegają i po raz kolejny przypominają najważniejsze zasady podczas kontaktu telefonicznego z nieznaną osobą:

Jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do tożsamości kontaktującej się z nami osoby, należy natychmiast przerwać połączenie, nie przekazywać jej żadnych danych (np. swojego adresu, nr telefonu komórkowego,itp.) i nie wykonywać jej poleceń! 

Pamiętać należy, że policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach i nigdy nie proszą o przekazywanie nikomu gotówki. Takie działanie osoby podającej się za policjanta powinna natychmiast wzbudzić podejrzenia.

W celu potwierdzenia tożsamości policjanta, z którym rzekomo rozmawiamy trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Automatyczne przełączenie telefonu na numer 112 przez naszego rozmówcę jest oszukane i nadal rozmawiamy z tą samą osobą lub jej kolegami.

Ostrożnym milanowskim seniorom gratulujemy rozwagi i prosimy o jak najczęstsze przekazywanie informacji o takim zagrożeniu i różnych sposobach działania oszustów członkom rodziny, znajomym i sąsiadom, aby ich także ustrzec przed podstępnymi przestępcami.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony