Aktualności

Sześciu kierujących wpadło w czasie akcji „Trzeźwy kierowca 2024”

Data publikacji 29.04.2024

Dążąc do wyeliminowania z ruchu drogowego kierujących, którzy podejmują decyzję o prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających, a także ograniczenia liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem, 27 i 28 kwietnia policjanci prowadzili działania prewencyjno – kontrolne pn. „TRZEŹWY KIEROWCA 2024”. Po licznych kontrolach na drogach powiatu grodziskiego zatrzymanych zostało sześciu kierujących, których nieodpowiedzialne zachowanie mogło spowodować poważne zagrożenie dla nich lub innych uczestników ruchu drogowego. Każdy z nich za złamanie prawa poniesie teraz przewidziane konsekwencje karne.

W związku z prowadzonymi w ostatnią sobotę i niedzielę działaniami pn. „TRZEŹWY KIEROWCA 2024”, grodziscy policjanci podejmowali wzmożone kontrole kierujących pojazdami. Podczas dwudniowych działań na drogach powiatu grodziskiego policjanci zatrzymali 6 mężczyzn, którzy wsiedli za kierownicę aut po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Czterech kierowców aut było w stanie nietrzeźwości, a dwóch po użyciu alkoholu.

W sobotę po 9.00 policjanci drogówki skontrolowali trzeźwość kierowcy iveco jadącego drogą w Wólce Grodziskiej. Okazało się, że 19-latek jest po użyciu alkoholu i ma sądowy zakaz kierowania pojazdami. Przed 10.00 na ul. Królewskiej podczas rozliczania zdarzenia drogowego z udziałem  land rowera i motocykla wyszło na jaw, że ranny motocyklista także jechał w stanie po użyciu alkoholu. Trzecim zatrzymanym tego dnia był kierowca bmw, który po 19.00 jechał ulicą Parkową w Grodzisku Maz. 23-latek miał w organizmie 0,6 promila alkoholu.

Niedzielna służba także pokazała, że wielu kierowców nie dba o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze. Przed 12.00 na ul. Matejki zatrzymany został 30-letni kierowca peugeota z dawką alkoholu w organizmie powyżej 0,6 promila. Po 16.00 w Bieganowie policjanci zatrzymali do kontroli 43-letniego kierowcę mazdy, który wyruszył w podróż mimo ponad 2 promili alkoholu w organizmie i cofniętych przez starostę uprawnień do kierowania. Niechlubnym rekordzistą pod względem stanu nietrzeźwości okazał się kierowca hondy zatrzymany przed 20.00 na autostradzie A-2. Mężczyzna prowadził auto mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że

Stan nietrzeźwości to stan, kiedy stężenie alkoholu w organizmie wynosi więcej niż 0,5 promila.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego  = 15 pkt i do 3 lat pozbawienia wolności, przy recydywie, aż do 5 lat!

Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu w organizmie wynosi więcej niż 0,2 promila, a nie więcej niż 0,5 promila. 

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu  lub podobnie działającego środka = 15 pkt i kara aresztu albo grzywna nie mniejsza niż 2500 zł (do 30000zł)!

Najważniejszym jednak argumentem przeciwko powielaniu zachowań zatrzymanych w weekend kierowców powinna być świadomość, że kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu albo pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, możesz doprowadzić do tragicznego wypadku, w którym ktoś zginie lub dozna nieodwracalnych obrażeń ciała ! Możesz to być Ty lub inny niewinny użytkownik drogi, po której się poruszasz.

Piłeś… NIE JEDŹ!

asp.sztab. Katarzyna Zych/wykorzystano mat. WRD KSP

Powrót na górę strony