Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Motocyklisto uważaj na drodze. Na szali jest też Twoje życie!

Data publikacji 09.04.2024

Z uroków wiosennej pogody chętnie korzystają motocykliści. Nie zawsze i nie wszyscy jednak robią to z głową. Grodziscy policjanci przypominają użytkownikom tego środka komunikacji, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w trakcie zdarzenia mogą doznać poważnych obrażeń ciała. Muszą o nich pamiętać także kierujący innymi pojazdami. Na drogach pojawiły się już policyjne patrole motocyklowe, które sprawdzają, czy motocykliści przestrzegają zasad bezpieczeństwa, a inni kierowcy uwzględniają ich prawa na drodze. Wczoraj i dziś prowadzone są wzmożone kontrole w tym zakresie.

Policjanci przypominają, że kierujący motocyklem i osoba przewożona takim pojazdem są zobowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia motocyklem na miejscu pasażera tylko osoby trzeźwej. Użytkownicy jednośladów powinni także bezwzględnie przestrzegać limitów prędkości oraz wyprzedzać inne pojazdy tylko w miejscach dozwolonych.

Główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Motocyklisto, nie popełniaj tych błędów - to może kosztować nawet Twoje życie!

Od 1 kwietnia policjanci w całym kraju prowadzą akcję pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Wczoraj i dziś na terenie garnizonu stołecznego funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo motocyklistów. Na drogi naszego powiatu wyjechali już policjanci drogówki na motocyklach, którzy czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących tym środkiem komunikacji. Do działań na rzecz bezpieczeństwa użytkowników motocykli przyłączyła się również firma Screen Network S.A. emitując spot z hasłem "Motocyklisto zwolnij! Dojedź jednośladem bezpiecznie do celu" na ekranach LED rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Po raz kolejny apelujemy również do kierowców samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem dokładnie spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek przestrzegać zasady ograniczonego zaufania, zapisanej w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.  

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, ale też obowiązki. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu drogowego pomoże każdemu dotrzeć bezpiecznie do celu.

asp.sztab. Katarzyna Zych

 

 

Powrót na górę strony