Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowany za przemoc domową

Data publikacji 05.04.2024

Tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące zastosował żyrardowski sąd wobec 44-latka zatrzymanego przez grodziskich policjantów. Mężczyzna trafił do policyjnej celi, gdy podczas awantury domowej z nożem w ręku groził żonie pozbawieniem życia. Funkcjonariusze ustalili, że nie był to pierwszy przypadek jego agresywnego zachowania wobec najbliższych. Jeśli doznajesz przemocy domowej, nie wahaj się szukać pomocy u policjantów.

W świąteczny poniedziałek około 22.00 grodziscy policjanci zostali wezwani na interwencję w jednym z domów gminy Żabia Wola. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze szybko ustalili, że podczas kolejnej awantury, pijany mąż groził i zranił nożem zgłaszającą kobietę. Policjanci zadbali o bezpieczeństwo domowników, następnie odnaleźli agresywnego 44-latka w garażu i poddali go badaniu trzeźwości, które potwierdziło ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany. Po zebraniu informacji od członków rodziny, interweniujący policjanci wszczęli procedurę „Niebieskiej Karty”.

Podczas dalszych ustaleń okazało się, że w tym domu od około dwóch lat dochodzi do awantur, a zatrzymany stosuje przemoc fizyczną i psychiczną nie tylko wobec żony, ale także nastoletniego syna i pełnoletniej córki. Zebrane materiały pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie zarzutów karnych związanych z przemocą domową wobec tych osób.

Na wniosek żabiowolskich policjantów i Prokuratury Rejonowej w Żyradowie sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztowania mężczyzny na 3 miesiące. Popełnione przez niego przestepstwa z art. 207 KK zgrożone są karą pięciu, a  nawet piętnastu lat pozbawienia wolności (w zależności od sposobu zachowania sprawcy i skutków dla pokrzywdzonych).

Przypominamy, że:

Zgodnie z ustawową definicją  przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej.

Zawsze możesz wzywać Policję oraz zwrócić się o pomoc do podmiotów/organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej w Twojej okolicy.

W przypadku, gdy zachowania osoby stosującej przemoc domową wyczerpują znamiona przestępstwa masz prawo do złożenia zawiadomienia w najbliższej jednostce Policji. Polskie prawo ściga sprawców przestępstw przeciwko osobom bliskim za różne ich bezprawne zachowania.

W przypadku pozyskania informacji o stosowaniu przemocy domowej lub podejrzeniu jej stosowania, policjanci podejmują czynności w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty”. Do jej wdrożenia nie jest wymagana zgoda osoby doznającej przemocy domowej.

Jeżeli policjant na miejscu interwencji domowej stwierdzi bezpośrednie zagrożenie życia bądź zdrowia osoby doznającej przemocy, zatrzyma osobę stosującą przemoc. Może również wobec tej osoby wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na okres 14 dni,  lub zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej, lub zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej.

JEŚLI DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY, BĄDŹ JESTEŚ JEJ ŚWIADKIEM, W SYTUACJAch zagrożenia DZWOŃ pod NUMER ALARMOWY 112!

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony