Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Projekt 112” z myślą o uczniach

Data publikacji 18.03.2024

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim uczestniczyli w niecodziennej lekcji, którą tym razem przygotowali nie nauczyciele, a policjanci z miejscowej Komendy Powiatowej Policji. Spotkanie z dziećmi zainaugurowało cykl o nazwie „Projekt 112”. Jego pomysłodawcą jest profilaktyk mł. asp. Kamil Sobótka, który do współpracy zaprosił kolegów z Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej z Grodziska Mazowieckiego oraz przedstawicieli Fundacji „Dawcy Życia - Ratownicy na motocyklach” oraz „Anikar”.

W niecodziennej lekcji bezpieczeństwa uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim. Z inicjatywy profilaktyka z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim mł. asp. Kamila Sobótki w placówce został zainaugurowany „Projekt 112”. Akcja, do której zostali zaproszeni przedstawiciele innych służb i fundacji, ma przypominać dzieciom pod jaki numer należy telefonować w chwili zagrożenia życia i zdrowia. Ma też zachęcić najmłodszych do dbania o własne bezpieczeństwo przede wszystkim w ruchu drogowym, podczas poruszania się na rowerach czy prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.

Podczas profesjonalnie przeprowadzonej akcji promującej wśród uczniów prawidłowe zachowania w kwestii bezpieczeństwa, dzieci miały okazję uczestniczyć w treningu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zarówno tym przytomnym, jak i nieprzytomnym. Wykorzystano do tego fantomy dorosłe i dziecięce. To właśnie ta praktyczna lekcja przeprowadzona przez ratowników wywarła na młodych ludziach największe wrażenie.

Oprócz policjantów i policyjnych ratowników, którzy podzielili się z najmłodszymi wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, o zagrożeniach związanych z pożarami i zadymieniami opowiedział asp. Krzysztof Stefaniak – rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim, również podkreślając znaczenie numeru 112. Strażak zapoznał dzieci z zasadami ewakuacji, wskazał, jak są oznaczone wyjścia ewakuacyjne i co można, a czego nie można robić w trakcie ewakuacji.

Z kolei przedstawiciel straży miejskiej zwrócił uwagę dzieciom, jak zachować się w momencie kontaktu z agresywnym zwierzęciem, kiedy w pobliżu nie ma nikogo dorosłego. Przekazał też dzieciom numer telefonu, pod którym należy kontaktować się w przypadku, kiedy widzimy bezpańskie zwierzęta.

Jak zapowiedział dyrektor Biura Oświaty Gminy Grodzisk Mazowiecki, Cezary Skalski kolejne spotkania w ramach „Projektu 112” już wkrótce odbędę się w innych placówkach na terenie grodziskiej gminy. Do udziału w projekcie zapraszają organizatorzy: Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Mazowieckim, Komenda Stołeczna Policji, Państwowa Straż Pożarna w Grodzisku Mazowieckim, Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim oraz Fundacje „Dawcy Życia - Ratownicy na motocyklach” oraz „Anikar”. 

Tekst: Edyta Adamus

Zdjęcia i film: Rafał Markiewicz

  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"
  • Uczestnicy zajęć w ramach "Projektu 112"

Film Profilaktyka_Grodzisk_Mazowiecki__1_.mp4

Pobierz plik Profilaktyka_Grodzisk_Mazowiecki__1_.mp4 (format mp4 - rozmiar 36.88 MB)

Powrót na górę strony