Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradli pieniądze metodą „na kolec”

Data publikacji 30.01.2024

Po trzech dniach od przestępstwa, w ręce grodziskich policjantów wpadło trzech mężczyzn podejrzanych o kradzież pieniędzy. Sprawcy zabrali je z otwartego samochodu po zastosowaniu metody „na kolec”. Obywatele Gruzji przyznali się do przestępstwa i dobrowolnie poddali karom finansowym. Kradzież zagrożona jest karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Grodziscy kryminalni, pracujący nad sprawą kradzieży pieniędzy z samochodu, szybko ustalili pojazd, którym mogli poruszać się sprawcy. Gdy trzech mężczyzn podróżowało podejrzanym fordem ulicami Warszawy, zostali tam zatrzymani przez miejscowych policjantów. Grodziscy funkcjonariusze natychmiast przejęli zabezpieczone auto i sprawdzili jego pasażerów w wieku 44, 49 i 50 lat. W pojeździe znaleźli różne narzędzia, które mogły służyć do przebijania kół samochodowych.

W toku dalszych czynności dochodzeniowo-śledczych grodziscy policjanci potwierdzili, że zatrzymani obywatele Gruzji brali udział w kradzieży na terenie miasta. Aby dostać się do wnętrza jeepa, najpierw przebili oponę w samochodzie, a potem pojechali za nim, licząc, że kierowca zostawi otwarte drzwi w czasie oglądania awarii. Właściciel zaparkował dopiero na terenie swojego zakładu pracy, gdzie nie zamknął auta. Po jakimś czasie odkrył kradzież pieniędzy z pozostawionego w nim portfela i przebitą oponę.

Wszyscy trzej mężczyźni usłyszeli zarzuty dokonania kradzieży. Przyznali się do wspólnego bezprawnego działania i wykorzystania metody „na kolec” oraz dobrowolnie poddali się karom finansowym. 49-latek dodatkowo odpowie za wykroczenie dotyczące uszkodzenia pojazdu.

Apelujemy do kierowców o zamykanie samochodów oraz nie pozostawianie w nich, nawet na krótko, portfeli, dokumentów i wartościowych przedmiotów. Gdy w aucie dojdzie do nagłej awarii, wybierzmy bezpieczne miejsce do zatrzymania się i organizowania pomocy oraz obserwujmy otoczenie. Trzeba uwzględnić, że awaria nie zawsze powstała przypadkiem. Metoda „na kolec”  jest wykorzystywana przez przestepców do kradzieży pojazdów lub rzeczy z ich wnętrza.

asp. sztab. Katarzyna Zych/bś

  • umundurowany policjant prowadzi zatrzymanego korytarzem komendy
    Policjant z jednym z zatrzymanych mężczyzn
  • nieumundurowany policjant przesłuchuje zatrzymanego w pokoju
    Policjant z jednym z zatrzymanych mężczyzn
  • Nieumundurowany policjant przesłuchuje zatrzymanego w pokoju
    Policjant z jednym z zatrzymanych mężczyzn
Powrót na górę strony