Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aby jesień na drogach była bezpieczna

Data publikacji 16.11.2023

Jesień to czas, w którym pojawia się wiele czynników mających wpływ na pogorszenie warunków drogowych. Opady deszczu w połączeniu ze spadającymi liśćmi z drzew powodują, że jezdnia staje się bardzo śliska. Niebezpieczne są także mgły, a może okazać się, że nawet słońce, które jesienią często oślepia kierowców, gdyż świeci nisko nad horyzontem. Grodziscy policjanci przypominają, że przy ograniczonej widoczności należy przede wszystkim zmniejszyć prędkość i zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Zachęcają również wszystkich pieszych do używania elementów odblaskowych podczas każdej podróży.

Jesień to pora roku, która wymaga od kierowców szczególnej uwagi. Przyzwyczajeni do letniej jazdy mogą być zaskoczeni gwałtownie zmieniającymi się warunkami, oślepiającym słońcem, gwałtownym deszczem, czy mgłą. W takich warunkach trudniej zobaczyć pieszego, nieoświetlony rower lub inną przeszkodę, co, przy wydłużonej drodze hamowania, może prowadzić do wypadku.

Zagrożenie stwarza również zły stan dróg oraz charakterystyczne dla tej pory roku spadające liście z drzew. Niebezpiecznymi w takich warunkach są mżawki, które w połączeniu z pyłem tworzą na drodze cienką śliską warstwę osadu, znacznie zwiększającego ryzyko poślizgu, szczególnie na zakrętach. Przy często występujących mgłach, należy przede wszystkim zachować większe odstępy pomiędzy pojazdami i zmniejszyć prędkość. Bardzo ważne jest też uważne obserwowanie zachowania innych użytkowników dróg, szczególnie rowerzystów i pieszych, którzy zasłonięci kapturami, czy parasolami mogą nagle wejśc na jezdnię. Zadbajmy również o to, aby nie wjeżdżać w kałuże na drodze w momencie, gdy chodnikiem obok idzie osoba.

Grodziscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o wzajemną wyrozumiałość wobec siebie oraz o zachowanie zdrowego rozsądku podczas jazdy. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych, dlatego zadbajmy o nie poprzez przestrzeganie przepisów i zasad oraz przekazywanie ważnych informacji innym, szczególnie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. Przypominamy również o obowiązku używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po drogach poza obszarem zabudowanym po zmierzchu oraz zachęcamy do korzystania z odblasków także w każdym innym terenie i przez całą dobę.                   
 

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony