Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ZABEZPIECZ SWÓJ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ

Data publikacji 06.05.2023

Wraz z początkiem wiosny wzrasta liczba osób korzystających z rowerów. Niestety, w tym czasie zwiększa się też zagrożenie kradzieży jednośladów. Aby zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu warto zastosować zapięcia dobrej jakości. Trzeba również unikać sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony, na przykład na klatce schodowej, w okolicy sklepu, czy przed blokiem.

Do kradzieży rowerów dochodzi w różnych miejscach- często  są to ogólnodostępne garaże, piwnice oraz klatki schodowe, gdzie pojazdy zostawiane są na dłużej. Ale w okresie wiosennym policjantom zgłaszane są równie często kradzieże jednośladów pozostawionych na tzw.chwilę pod sklepem lub blokiem. Złodzieje wykorzystują zwłaszcza sytuacje pozostawienia jednośladu bez nadzoru i  żadnych zabezpieczeń. Aby ustrzec się od takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru.  Pamiętajmy, że złodzieja bardziej zainteresuje pojazd nowszy i dobrej  jakości, a także ten,kóry nie będzie miał cech charakterystycznych.

Do zabezpieczenia roweru można  wykorzystać takie metody techniczne:
 

- naniesienie na jego częściach sobie tylko znanych oznaczeń – można to zrobić w warsztacie mechanicznym,

- oznakowanie tzw. tajnopisem - specjalne znaki pozwalające na identyfikację widoczne są tylko w promieniach ultrafioletowych,


-przemalowanie fragmentu j ramy,

- wyposażenie roweru w solidne, wykonane ze stalowej linki zabezpieczenie (zamykane na szyfr lub klucz) oraz przypinanie go do trwałego elementu np. budynku, ogrodzenia, balustrady, stojaka rowerowego itp. Linkę zabezpieczenia przekładamy przez ramę roweru (nigdy tylko przez np. przednie koło, które jest łatwe do odkręcenia).

Zawsze odpowiednio wybierajmy miejsca parkowania roweru - monitorowane,oświetlone i bezwzględnie zapinajmy. Starajmy się nie zostawiać roweru, który nie jest odpowiednio zabezpieczony i bez opieki nawet na przysłowiową „chwilkę”. Gdy już musimy zostawić  taki rower np. przed sklepem, miejmy go zawsze w zasięgu wzroku. Przypominajmy o tym także dzieciom, które bez naszej obecności korzystają z jednośladów.

 Przed zakupem roweru poza sklepem należy:
•  koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie pod spodem i porównać je z wpisanymi w karcie gwarancyjnej  (jeśli nie są wpisane poprośmy o uzupełnienie) - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego,
•  jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, a sprzedający nie posiada żadnych dokumentów do niego i nie znamy go, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji. W przeciwnym razie, gdy okaże się, że nabyliśmy rower z przestępstwa, możemy odpowiadać za paserstwo.

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony