Aktualności

Uważaj na oszustów podających się za pracownika banku

Data publikacji 05.05.2023

Przestępcy nie ustają w wysiłkach na wzbogacenie się czyimś kosztem. Ostatnio często podszywają się pod pracowników banków, a następnie przekazują nieprawdziwe informacje o włamaniu na konto lub próbie zaciągnięcia kredytu. Dzięki danym uzyskanym od właściciela mają dostęp do konta, z którego dokonują przelewów lub wypłat. Grodziscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami. Nie wykonujmy poleceń nieznanych osób, które podają się za pracownika banku, a informacje o transakcjach osobiście sprawdzajmy w placówkach.

Oszustwa mogą spotkać każdego, bez względu na wiek. Przestępcy żerują nie tylko na starszych osobach, które często nie wiedzą, jak działa Internet,czy różnego rodzaju aplikacje. Swoimi oszustwami potrafią przekonać do odpowiednich działań także osoby znające wszelkie nowinki techniczne.

Często stosowaną ostatnio metodą jest podszywanie się pod pracownika banku, który telefonicznie informuje o możliwym włamaniu na  konto lub próbie zaciągnięcia pożyczki. Aby to sprawdzić i rzekomo unieważnić transakcję należy zalogować się na konto banku lub zainstalować na swoim urządzeniu odpowiednią aplikację. W ten sposób przestępca od samego właściciela uzyskuje potrzebne mu dane i dokonuje przelewów.

Podobna sytuacja spotkała mieszkankę Milanówka. Kobieta otrzymała informację telefoniczną i SMS-ową o złożonym wniosku o kredyt na jej dane. Została poinstruowana jak zablokować transakcję. Niestety oszust doprowadził do podania przez nią kodu BLIK, dzięki któremu wypłacił z jej konta prawie 6 tysięcy złotych.

Kolejny raz przestrzegamy przed ufaniem osobom, które kontaktują się z nami telefonicznie lub przez internet. Dotyczy to również przypadku, gdy na ekranie telefonu wyświetla się informacja, że dzwoni do nas przedstawiciel banku. Oszuści w prosty sposób mogą podszyć się pod numer danej placówki, a następnie dzięki uzyskanym podczas rozmowy danym, są jeszcze bardziej skuteczni w namówieniu ofiary do wykonania następnych poleceń.

Przypominamy, że przestępcy wykorzystują różne socjotechniki, aby odpowiednio zmanipulować ofiarę, która nie dość, że nie domyśli się, że właśnie jest okradana, to dodatkowo będzie wdzięczna za rzekomo udzieloną pomoc.

Jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do tożsamości kontaktującej się z nami osoby, należy natychmiast przerwać połączenie! Bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy i jak dużo wiemy o tego typu oszustwach, nie warto dać się wciągnąć w rozmowę, która w konsekwencji doprowadzi nas do utraty oszczędności. Informacje o podejrzanych transakcjach bankowych najlepiej sprawdzać osobiście w placówkach, w których mamy swoje konta.

asp.sztab. Katarzyna Zych

 

 

Powrót na górę strony